When a shop keeper sold 2/3 of an item, he got the cost price of the whole lot. What is the percentage of his profit?
When a shop keeper sold 2/3 of an item, he got the cost price of the whole lot. What is the percentage of his profit?
25% of the total cost of a plot of area 280 sq.ft. is Rs.132370. What is the rate per sq.ft of the plot?
25% of the total cost of a plot of area 280 sq.ft. is Rs.132370. What is the rate per sq.ft of the plot?
Raju purchases 550 ml. of milk every day. If the cost of one litter of milk is Rs.44. How much amount will he pay in 45 days?
Raju purchases 550 ml. of milk every day. If the cost of one litter of milk is Rs.44. How much amount will he pay in 45 days?
A juice shop requires 35 kgs of sugar for seven days. How many kgs. of sugar will it require for 50 days?
A juice shop requires 35 kgs of sugar for seven days. How many kgs. of sugar will it require for 50 days?
If the cost of 8 erasers and 5 sharpeners is Rs.31/-, what will be the cost of 24 erasers and 10 sharpeners?
If the cost of 8 erasers and 5 sharpeners is Rs.31/-, what will be the cost of 24 erasers and 10 sharpeners?
Rajeev purchased six calculators at the cost of Rs.690. How many calculators can he purchase for Rs.920?
Rajeev purchased six calculators at the cost of Rs.690. How many calculators can he purchase for Rs.920?
A man purchases some eggs for Rs.500. 15% of the eggs break during transportation. What profit percentage should he take on the remaining to get an overall profit of 20%?
A man purchases some eggs for Rs.500. 15% of the eggs break during transportation. What profit percentage should he take on the remaining to get an overall profit of 20%?
A banana costs Rs.2.25 and an apple costs Rs.3.00. What will be the total cost of 4 dozen of banana's and 3 dozen of apples?
A banana costs Rs.2.25 and an apple costs Rs.3.00. What will be the total cost of 4 dozen of banana's and 3 dozen of apples?
If a quarter kilogram costs Rs.60 then how much will cost for 150 grams?
If a quarter kilogram costs Rs.60 then how much will cost for 150 grams?
If the cost of 6 erasers and 4 sharpeners is Rs.21/-. What will be the cost of 24 erasers and 16 sharpeners?
If the cost of 6 erasers and 4 sharpeners is Rs.21/-. What will be the cost of 24 erasers and 16 sharpeners?
The profit earned after selling a T-shirt for Rs.575/- is the same as loss incurred after selling the same T-shirt for Rs.295/-. What is the cost price of the T-shirt?
The profit earned after selling a T-shirt for Rs.575/- is the same as loss incurred after selling the same T-shirt for Rs.295/-. What is the cost price of the T-shirt?
An order was placed for supply of carpeat of breadth 3 metres the length of carpet was 1.44 times of breadth. Subsequently the breadth and length were increased by 25 and 40 percent respectively. At
the rate of Rs.45 per square metre, what would be the increase in the cost of the carpet ?
An order was placed for supply of carpeat of breadth 3 metres the length of carpet was 1.44 times of breadth. Subsequently the breadth and length were increased by 25 and 40 percent respectively. At
the rate of Rs.45 per square metre, what would be the increase in the cost of the carpet ?
The cost of 9 kgs. of sugar is Rs.279. What is the cost of 153 kgs. of sugar?
The cost of 9 kgs. of sugar is Rs.279. What is the cost of 153 kgs. of sugar?
The cost of 5kg of rice is equal to 17 kg of potatoes. Cost of 7 kg of rice is Rs.476. What will be the cost of 3 kg of rice and 5 kg of potatoes together?
The cost of 5kg of rice is equal to 17 kg of potatoes. Cost of 7 kg of rice is Rs.476. What will be the cost of 3 kg of rice and 5 kg of potatoes together?
The owner of an electronics shop charges his customer 25% more than the cost price. If a customer paid Rs.11,500 for a television set, then what was the cost price of the television set?
The owner of an electronics shop charges his customer 25% more than the cost price. If a customer paid Rs.11,500 for a television set, then what was the cost price of the television set?
Meena bought a watch with 25% discount on the selling price. If the watch cost her Rs.1545. What is the original selling price of the watch?
Meena bought a watch with 25% discount on the selling price. If the watch cost her Rs.1545. What is the original selling price of the watch?
Ranjeet purchased an item for Rs.3500 and sold it at the loss of 25%. From that amount he purchased another item and sold it at the gain of 20%. What is his overall gain/loss?
Ranjeet purchased an item for Rs.3500 and sold it at the loss of 25%. From that amount he purchased another item and sold it at the gain of 20%. What is his overall gain/loss?
Shreyas bought an article and sold it for 125% of its cost price. What was the cost price of the article, if Shreyas sold it for Rs.30750/-?
Shreyas bought an article and sold it for 125% of its cost price. What was the cost price of the article, if Shreyas sold it for Rs.30750/-?
Ajay spends 25 per cent of his salary on house rent, 5 percent on food, 15 percent travel, 10 percent on clothes and the remaining amount of Rs.27000 is saved. What is Ajay’s income?
Ajay spends 25 per cent of his salary on house rent, 5 percent on food, 15 percent travel, 10 percent on clothes and the remaining amount of Rs.27000 is saved. What is Ajay’s income?
If selling price is doubled, the profit triples. What is the profit percent?
If selling price is doubled, the profit triples. What is the profit percent?